ساعات اداری 10:00 الی 18:00
ایمیل Sales@it-novin.ir تماس دفتر 34440998-026

آموزش پنل مدیریت

آموزش پنل مدیریت

در حال حاضر وردپرس مؤثرترین و فراگیرترین ابزار برای طراحی وب شناخته می شود. سادگی و در دسترس بودن بخش ها و تنظیمات مختلف از مهم ترین دلایل این محبوبیت هستند. به صورتی که حتی افرادی که کوچک ترین دانشی از برنامه نویسی نداشته باشند هم می توانند سایت داشته باشند. امروز قصد داریم آموزش پنل مدیریت وردپرس داشته باشیم.

پنل مدیریت و آموزش تنظیمات آن، گام اولی است که شما برای تنظیم و شخصی سازی سایت انجام می دهید. با ما همراه باشید تا نگاهی به پنل مدیریت در وردپرس داشته باشیم.

ورود پنل کاربری وردپرس

اولین قدم برای کنترل سایت وردپرسی

اولین قدم برای مدیریت یک سایت وردپرسی ورود به پنل مدیریت وردپرس هست. لینک پیشفرض ورود به کنترل پنل وردپرس به این شکل هست :

آموزش پنل مدیریت

فقط کافیه در انتهای آدرس وب سایت خودتون عبارت wp-admin رو قرار بدید تا به فرم ورود به پنل وردپرس دسترسی داشته باشید. در فرم ورود هم نام کاربری و رمز عبورتون رو وارد کنید تا پنل مدیریت جلوی چشمتون سبز شه ! الان شما در صفحه پیشخوان وردپرس هستید.

 

آموزش پنل مدیریت

 

تصویر زیرین که مشاهده میفرمایید پنل مدیرتی وردپرس است که با وارد کردن یوزر پسورد در ادرسی که ما معرفی کردیم دست پیدا میکنید. اما شاید بخواهید که ادرس ورود به پنل مدیرتی را عوض کنید و چون همه وردپرس کار ها این ادرس را میشناسند برای مسائل امنیتی نا خوشایند است .

آموزش پنل مدیریت

برای تغییر ادرس پنل مدیریتی خود میتوانید از اموزش تغییر آدرس ورود به پنل مدیریت وردپرس با Rename wp-login.php استفاده کنید. اما شاید شما دوست داشته باشید که فرم ورود را برای خود شخصی سازی کنید و یک فرم ورود به سلیقه خود بسازید.

برای این کار میتوانید از افزونه Custom Login اسفتاده نمایید

آموزش پنل مدیریت

Background Image Url در این بخش میتوانید تصویری را اپلود کنید و یا ادرس تصویری را قرار دهید تا برای شما در بک گراند و یا همان پس زمینه نمایش داده شود

wordpress footer text در این کادر یک متنی را میتوانید به دلخواه بنویسید و در فوتر برایمشا نمایش داده شود.

:Page Background Colorدر این بخش میتوانید یک رنگی را انتخاب کنید که در پس زمینه نمایش داده میشود و اگر دوست نداشته باشید در پس زمینه شما تصویر نمایش داده شود رنگی را انتخاب کنید و صفحه خود را رنگی کنید.

Page Background Image در این کادر میتوانید یک تصویری را اپلود و یا لینک دهید که در کل صفحه نمایش داده میشود د به عنوان زمینه کلی اعمال میشود.

با تنظیمات کامل این افزونه میتوانید یک فرم ورود سفارشی خوب برای خود اعمال کنید و سایت خود را برای ذهن خود خوشایند تر جلوه دهید.

البته غیر از این روش چندین روش دیگر هم وجود دارد که به صورت قطعه کد ها میباشند که اگر لازم شد حتما در آموزش‌های بعدی انها را نیز اعلام می‌کنیم. اما شاید شما ادرس ورود به پنل مدیرتی خود را تغییر داده‌اید و حضور ذهن ندارید که چه ادرسی انتخاب کرده بودید. این مشکل بزرگی است!

اگر این مشکل را دارید میتوانید با استفاده از محتوا پیدا کردن آدرس ورود به پنل وردپرس مشکل خود را حل کنید.

 

پنل مدیریتی وردپرس

نوشته ها

همانطور که در تصویر مشاهده می‌شود در این قسمت می‌توان مطالب جدید را اضافه کرد. اگر رتبه‌ وبسایتتان در موتورهای جست و جو برایتان مهم است سعی کنید هرچند وقت یک بار نوشته‌هایتان را به‌روزرسانی کنید. در بخش افزودن نوشته می‌توان نوشته جدید ایجاد کرد.

 

آموزش پنل مدیریت

نوشته‌ها شامل برچسب، دسته‌بندی و به‌روزرسانی هستند. در بخش دسته‌بندی، دسته‌های مختلفی تعریف می‌شود و برای هر دسته می‌توان زیر دسته نیز تعیین کرد. هر مطلبی در سایت دو حالت دارد: دسته بندی‌شده و دسته‌بندی‌نشده. دسته‌بندی به سایت ساختار می‌دهد و باعث می‌شود کاربر در بین صفحات گم نشود به علاوه دسته‌بندی تاثیر مثبت بر روی سئو دارد.

 

آموزش پنل مدیریت

 

برچسب، یک مدل دسته‌بندی خاص و کوچک تر است. به دلیل اینکه در هر سایت نمی‌توان از تعداد زیاد دسته استفاده کرد از برچسب استفاده می‌کنیم. برچسب به محتوای نوشته و دسته به عنوان نوشته بستگی دارد. برچسب به کاربران کمک می‌کند به موضوع مورد علاقه‌شان در یک زمینه دسترسی پیدا کنند. برای اضافه کردن برچسب و دسته مانند ادامه عمل می‌کنیم.

برگه‌ها

در این قسمت همه برگه‌ها و افزودن برگه جدید را مشاهده می‌کنید. همه برگه‌ها کل صفحاتی که در سایتتان ایجاد کرده‌اید را نشان می‌دهد. زمانی که بخواهید مطلب منحصر به فردی مانند صفحه اصلی ایجاد کنید از این قسمت استفاده نمایید. تفاوت آن با نوشته‌ها در این است که اگر ما بخواهیم صفحاتی ایجاد کنیم که به به‌روزرسانی نیاز ندارند و برای قابل مشاهده بودن باید به آنها لینک داده شود، از برگه استفاده می‌کنیم.

مطالبی که به به‌روزرسانی نیاز دارند را در بخش نوشته‌ها می‌آوریم تا بتوان آنها را دسته‌بندی کرد و به آنها برچسب داد.

 

آموزش پنل مدیریت

 

دیدگاه ها

این بخش یک راه ارتباطی با کاربران سایت است و تاثیر مثبتی روی سئوی سایت شما دارد. برای فعالسازی دیدگاه‌ها باید به بخش پنل مدیریت وردپرس رفته و بر روی گفت‌و‌گو کلیک کنید. پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که یک سری تنظیمات کلی از جمله گزینه‌های پیش فرض نوشته، تنظیمات دیگر دیدگاه‌ها، برایم ایمیل بنویسید هرگاه و غیره دارد. در تصویر زیر تعدادی از این بخش‌ها آورده شده‌اند.

در آموزش های بعدی به طور مفصل راجع به هر بخش، از جمله دیدگاه ها صحبت خواهیم کرد.

الف)گزینه‌های پیش فرض نوشته. مربوط به اطلاع رسانی از سایت شما هستند. اگر به سایتی لینک داده باشید با فعال بودن گزینه‌های این بخش به آنها اطلاع داده می‌شود. همچنین اگر کسی در نوشته خود به شما لینک بدهد مطلع می‌شوید.

ب) دیگر تنظیمات دیدگاه‌ها. در این بخش برای ارسال کنندگان دیدگاه‌ها محدودیت ایجاد می‌کنیم.

ج) برایم ایمیل بفرستید هرگاه. هرگاه کسی نظری ارسال کند از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

 

آموزش پنل مدیریت

نمایش

در پنل مدیریتی وردپرس ، این قسمت به ظاهر سایت و حالت گرافیکی آن مرتبط است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌شود شامل پوسته‌ها، سفارشی‌سازی، ابزارک‌ها و فهرست‌ها می‌شود.

در بخش پوسته‌ها، می‌توان قالب وردپرس دلخواه را آپلود کرد. برخی از پوسته‌های وردپرسی موجود، فارسی‌سازی شده نیستند و باید از سایت‌های معتبر نسخه فارسی‌شده آنها را دانلود و یا خریداری کرد. این مورد را جدی بگیرید. پیشنهاد می کنم “مقاله چرا نباید از قالب و افزونه نال استفاده کنیم؟” را مطالعه کنید.

در این بخش به صورت پیشفرض، بعضی پوسته‌های وردپرسی و همچنین پوسته‌ای که در حال حاضر نصب است، قابل مشاهده هستند.

در بخش سفارشی‌سازی می‌توانید به سفارشی‌سازی پوسته خود مانند تغییر پوسته، رنگ‌ها، تصویر سربرگ، تصویر پس زمینه و غیره بپردازید.

ابزارک‌ها جعبه‌هایی هستند که بسته به کد یا المانی که درون آنها قرار می‌دهیم قابلیتی را به سایت اضافه می‌کنند. همچنین به وسیله آنها می‌توانیم محتوای فوتر و سایدبار را مدیریت کنیم. در بخش فهرست‌ها، فهرست‌ منوها را حذف و اضافه می‌کنید.

در مثال زیر ما از قالب آوادا استفاده کرده ایم. گزینه های دیگر که مشاهده می کنید، نسخه های رایگان پوسته های وردپرس هستند.

 

آموزش پنل مدیریت

 

افزونه‌ها

از بخش افزونه‌ها در پنل مدیریت وردپرس ، برای افزودن مواردی استفاده می‌شود که به صورت پیش فرض در سایت وجود ندارند. در واقع زمانی که بخواهید بدون انجام کدنویسی CSS، PHP، و HTML قابلیتی را به سایت خود اضافه کنید از افزونه‌ها استفاده می‌کنید.

در این بخش می‌توان افزونه‌هایی که قبلا نصب شده‌اند را مشاهده کرد. همچنین با زدن دکمه افزودن در بخش افزونه‌های نصب شده یا زیرمنوی افزونه‌ها، افزونه جدید اضافه کرد. اگر قبلا افزونه جدید را دانلود کرده باشیم از این قسمت می‌توان آن را بارگذاری کرد. همچنین لیستی از افزونه‌های موجود در انبار وردپرس را در این بخش می‌توان مشاهده کرد.

در هنگام نصب هر افزونه مراقب باشید که با دیگر افزونه‌ها ناسازگار نباشد. به این نکته هم توجه کنید که تعداد زیاد افزونه بدون استفاده منجر به کاهش کارایی و سرعت سایت می‌شود.

 

آموزش پنل مدیریت

 

آموزش پنل مدیریت وردپرس

در بخش همه کاربران، کاربرانی را می‌توان مشاهده کرد که در حال حاضر به پنل مدیریتی وردپرس دسترسی دارند. در بخش افزودن می‌توان کاربران جدید را حذف یا اضافه کرد. به علاوه مدیر می‌تواند در هنگام ایجاد کاربر جدید برای او سطح دسترسی تعیین کند. برای این کار مانند تصویر بر روی افزودن کلیک کرده و اطلاعات مورد نیاز را وارد می‌کنیم.

 

آموزش پنل مدیریت

در قسمت شناسنامه می‌توان در رنگ‌های پنل مدیریتی وردپرس تغییر ایجاد کرد و آن را شخصی‌سازی کرد. تغییرات دیگر مانند زبان سایت برای کاربر مورد نظر در این بخش انجام می‌گیرد. اگر کاربری عضو شده باشد (اگر امکان عضویت را برای کاربران فراهم کنیم) ولی هنوز توسط مدیر تایید نشده باشد یک زیر منو به نام کاربران تایید نشده اضافه می‌شود

 

آموزش پنل مدیریت

ابزارها

ابزارهای درون ریزی (import). از همه اطلاعات سایت مانند نوشته‌ها، برگه‌ها، فهرست‌ها و غیره می‌توان بک‌آپ گرفت و ذخیره کرد. هر گونه اطلاعاتی که قبلا از آنها بک‌آپ گرفته‌ایم را می‌توانیم در این بخش به سایت اضافه کنیم.  برای درون ریزی از بخش wordpress، هم اکنون نصب کن اقدام کنید تا بتوانید از طریق آن ابزار درون ریز را اجرا و اطلاعات را درون سایت ارسال کنید (مانند تصویر).

ابزارهای برون بری (export). برای تهیه خروجی و بک‌آپ از اطلاعات موجود در سایت مانند کل محتوا (همه بخش‌های سایت)، صفحات، نوشته‌ها و رسانه از ابزارهای برون‌بری استفاده می‌شود. این بخش خروجی محتوا را در قالب xml به ما تحویل می‌دهد. برای مطالعه و بررسی سایر ابزارها به ابزارهای پنل مدیریت وردپرس مراجعه کنید.

 

آموزش پنل مدیریت

آموزش پنل مدیریت

آموزش پنل مدیریت