ساعات اداری 10:00 الی 18:00
ایمیل Sales@it-novin.ir تماس دفتر 34440998-026

طراحی سایت چیست ؟

اگر شماهم در فضای مجازی و یا اینترنتی فعالیت میکنید قطعاً با کلمه طراحی سایت را شنیده اید ولی شاید ندانید طراحی سایت چگونه انجام میگیرد و اصلاً مفهوم کلی سایت چه میباشد . امروزه با گسترش اینترنت و فضای مجازی وب سایت بخش بزرگی از زندگی روزمره ما را تشکیل میدهند. در همین ابتدا یک سوال از خود کنیم که آیا میتوانیم یک روز خود را بدون چک کردن تابناک یا خبر آنلاین، بدون دیدن قیمت جدید ارز، بدون بررسی جدیدترین تخفیف‌های دیجی کالا تصور کنیم ؟! پاسخ این سوال منفی است ، شاید اگر این سوال را حداقل بین پنج تا ده سال پیش از خود میکردیم پاسخ مثبت میدادیم اما این روزها نمیتوان جواب مثبت داد . توی این بازه پنج ساله که گذشت اگر توجه کرده باشید تعداد مجله های تبلیغاتی ، تراکت ها ، بنر های شهری ، اسمس مارکتینگ و… کاهش پیدا کرده است ؛ همانطور که اشاره شد بازار فضای مجازی و دیجیتال مارکتینگ نسبت به بازار های سنتی قدیمی و حضوری پر رونق تر شده است و داشتن سایت به امری ضروری تبدیل شده است .

طراحی سایت

 

سایت ها چگونه طراحی میشوند ؟

اگر کمی در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت کرده باشید شاید این سوال بارها و بارها برایتان پیش آمده باشد اما قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم ، باید بفهمیم معنای دقیق وب سایت دقیقاً چیست ؟

قبل از این که به اعماق تاریخ برویم باید اول موضوع بحث را روشن کنیم. تعریف علمی مفهوم سایت کمی پیچیده است اما به زبان ساده می‌توان گفت:

تعریف علمی مفهوم سایت کمی پیچیده میباشد اما به صورت ساده ، روان و مختصر میتوان اینگونه تعریف کرد :

سایت در اصطلاح عامیانه به صفحات بهم پیوسته گفته میشود که این صفحات شامل اطلاعات مختلف میباشند ، از این اطلاعات میتوان به تصاویر ، فایل های صوتی ، فیلم ، محتوای متنی و… اشاره کرد .

تاریخچه سایت :

در سال ۱۹۸۹ شخصی به نام تیم برنرز لی (Tim Berners-Lee) پروپوزالی را ارائه کرد که شکل زندگی و ارتباطات بشر را برای همیشه تغییر داد.

او که با نام TimBL نیز شناخته می‌شود، مخترع World Wide Web یا شبکه جهان‌گستر است. نرم‌افزاری که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از اینترنت هر کجا که باشند به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.این پروفسور دانشگاه ام آی تی در سال ۱۹۹۱ اولین سایت تاریخ را در آزمایشگاه‌های بنیاد علمی Cern رونمایی کرد. آدرس این سایت info.cern.ch بود و اطلاعاتی را در مورد همین پروژه منتشر می‌کرد.

Screenshot_2021-04-03 The World Wide Web project

جهت نمایش این صفحه میتوانید برروی این لینک کلیک نمائید.

اولین سایت‌ها با کدهای ساده HTML نوشته می‌شدند. صفحات این سایت‌ها شامل سرتیتر و پاراگراف و ابرمتن (Hypertext) بود که روی صفحه نمایش رایانه‌های مختلف به نمایش درمی‌آمد. در ابرمتن‌ها از ابرپیوند (Hyperlink) استفاده می‌شد و از طریق این پیوندها کاربران می‌توانستند به صفحات دیگر مراجعه کنند.از توضیحات علمی بگذریم. چیزی که لازم است بدانید این است که وب سایت‌ها بستر ارتباطی ساده و انعطاف‌پذیر­ی هستند که یکی از مهمترین دستاوردهای تاریخ بشر به شمار می‌روند و این تازه زمانی است که هنوز موتورهای جست‌وجو وارد بازی نشده‌ بودند! (یک روز خود را بدون گوگل تصور کنید!)

No-Google

حال که با کلمه وب سایت و خود سایت آشنا شدیم وقت آن رسیده تا با طراحی کلی سایت ها آشنا شوید . جالب است بدانید برای طراحی یک وب سایت باید مسیر خاص و ثابتی را طی کرد.این مسیر با تعیین استراتژی و نوشتن پرپوزال شروع میشود و با خرید هاست ، دامنه و در کدنویسی پایان میپذیرد.

پس از تعیین پروپوزال ما باید هاست و دامنه را خریداری کنیم اما هاست و دامنه چیست ؟برای پاسخ به این سوال باید کمی بریم به عمق مفاهیم طراحی سایت .

دامنه

تمام وب سایت ها دارای یک آدرس و یک فضا میباشند که ما با استفاده از آدرس میتوانیم به سایت ها دسترسی داشته باشیم و این سایت ها میتوانند شامل IP ها یا دامنه ها باشند،شکلی کلی دامنه ها به صورت (www.site.com) که به زودی در مقاله ای جداگانه ، مفصل صحبت خواهیم کرد .

دامنه چیست

تعدادی از پسوندهای مهم انواع دامنه ها در جهان :

 

پسوند

نام کامل

.com

commercial

.org

organization

.net

network

.ir

iran

.au

Australia

.br

Brazil

 

هاست

ما برای بارگذاری کدنویسی های انجام شده و فایل های مدیا (تصویر ، صوت ، فیلم) باید آن ها را در فضایی بارگذاری نمائیم به این فضا اصطلاحاً میگویم هاست (سرور) ! فکر میکنم تا همین حد در مورد هاست و سرور بدانید کفایت میکند تا مانند دامنه و آدرس های اینترنتی در مقاله ای جداگانه آن را تشریح کنیم .

 

هاست و سرور

 

 

کدنویسی

پس از آنکه هاست و دامنه خریداری شد وقت آن است برنامه نویسی و کد نویسی سایت انجام شود ، برنامه نویسی وب سایت به صورت کلی دارای ۲ حالت فرانت اند و بکند میباشد که مانند دو پاراگراف قبلی در مطلبی جداگانه به صورت مفصل بهتون توضیح داده خواهد شد . در اصل این کد نویسی است که میتوان با آن اطلاعات اولیه را دریافت کرد ، پردازش کرد و خروجی آن را به کاربر نمایش داد .

برنامه نویسی

 

جمع بندی

در این مقاله خواستیم شمارو با مفهوم کلی سایت آشنا کنیم و به شما توضیح دهیم که یک سایت چگونه طراحی میشود و قبل از طراحی باید چه اقداماتی انجام دهیم ، پس از آن توضیح دادیم که سایت ها اطلاعات را از کاربر میگیرند و روی آن پردازش انجام میدهند و پس از آن خروجی پردازش را با استفاده از کدنویسی های فرانت اند به کاربر نمایش میدهند .

 

پاسخ بدهید