ساعات اداری 10:00 الی 18:00
ایمیل Sales@it-novin.ir تماس دفتر 34440998-026

لینک شکسته و تاثیر آن بر سئو ۱

لینک شکسته و تاثیر آن بر سئو

احتمالا برای شما هم پیش آمده که وارد کافه شوید و بعد از نگاه کردن به منوی بلند کافه، نوشیدنی مورد علاقه خود را سفارش دهید. ولی بعد از مدتی انتظار کشیدن، گارسون به شما میگوید که نوشیدنی که سفارش داده‌اید متاسفانه در حال حاضر موجود نیست!

این ناامیدی از نبود نوشیدنی موردعلاقه شما در کافه، در دنیای اینترنت هم یک نمونه رو اعصاب دارد.

وقتی شما با رفتن به آن آدرس های مختلف در اینترنت هستید و بر روی لینک یک سایت کلیک میکنید، انتظار دارید که محتوای مورد انتظار شما در آن صفحه موجود باشد؛ اما به جای آن، وارد صفحه ایی می‌شوید که پیغام زیر را نشان میدهد:

صفحه مورد نظر پیدا نشد

 

 

ارور 404

 

لینک شکسته (Broken Link) چیست؟

لینک شکسته ، لینک ها یا URLهایی در وبسایت شما میباشند که غیرفعال یا از کارافتاده هستند که با کلیک بر روی آن به صفحه بدون محتوا وارد میشوید. به صفحه ای که بعد از کلیک بر روی آن مشاهده میکنید صفحه ۴۰۴ یا ۴۰۴ page گفته میشود.لینک های شکسته دو دسته هستند. یکی  داخلی و دیگری  خارجی.

لینک شکسته داخلی

وقتی کاربر در سایت بر روی یک لینک کلیک کند و به صفحه دیگری از همان سایت هدایت شود، به آن لینک داخلی میگویند.اگر بعد از لینک دهی صفحه مقصد از سایت پاک شود با کلیک بر لینک با صفحه ۴۰۴ روبرو می شود، این نمونه ای از یک لینک شکسته داخلی است.البته این نوع لینک ها به این دلیل که داخل سایت خود شما هستند و مربوط به سئو داخلی می باشند، مدیریت آسان تری دارند و در صورت خرابی، میتوانید سریع اقدام به حذف آن ها کنید.

مهترین دلایل می تواند یکی ازموارد زیر باشد:

 • تغییر دامنه
 • مسائل فنی
 • محتوای قدیمی
 • حذف صفحه از روی سایت و باقی ماندن لینک آن ها در بقیه صفحات
 • تقییر آدرس صفحه مقصد
 • اشتباه در کدنویسی سایت و ایجاد لینک  نادرست
 • اشتباه تایپی نویسنده و تایپ لینک هایی که اصلا وجود ندارند

لینک شکسته خارجی

اگر لینکی از یک سایت به سایت دیگر داده شود. لینک خارجی است. و اگر این لینک به مقصد نرسد ، لینک شکسته خارجی محصوب می شود .

لینک شکسته

لینک شکسته چه تأثیری در سئو سایت دارند؟

از مهم ترین فاکتورهایی که گوگل به منظوز تشخیص کیفیت محتوای یک صفحه ی وبسایت ، تعداد و کیفیت لینک داده شده به آن است. زمانیکه یک لینک شکسته در یکی از صفحات شما وجود دارد درواقع ارزش و اعتبار آن به جای آنکه به صفحه ای مهم در سایت شما منتقل شود از دست میرود. این نکته به خاطر لینک هایی که سایر سایت ها به شما داده اند حتی اهمیت بیشتری خواهد داشت.

اگر خزنده های گوگل سایتی را بازدید کنند و با مقدار زیادی لینک های شکسته مواجه شوند این به معنای یک تابلو ایست است که  خزنده های گوگل را متوقف کرده . در نتیجع ارزش سایت در چشم خزنده های گوگل کاهش می یابد. یک بازدید کننده در مواجه با این خطا سایت را ترک می کند  و این همان چیزی است که در مدت کوتاهی رتبه بندی شما را کاهش می دهد

اصلاح لینک  شکسته

به جهت اصلاح باید دو کار انجام دهید :

 • یافتن لینک  شکسته 
 • اصلاح لینک  شکسته

یافتن لینک شکسته

ابتدا باید لینک های شکسته سایت خود را پیدا کنید. ابزارهای مختلفی به منظور اینکار وجود دارند که ما در ادامه ۳ مورد از بهترین آنها را بررسی.

Google Webmaster Tools

با ابزار گوگل وبمستر می‌توانید لینکهای شکسته را شناسایی کنید. ابزارهای دیگری نیز وجود دارند اما گوگل وبمستر تولز بهترین آنهاست.  می‌توانید لینکهای شکسته خود را بررسی کنید. به این ترتیب می‌توانید علل ریشه‌ای را پیدا کرده و از ایجاد لینکهای شکسته جلوگیری کنید. به این منظور به صورت زیر عمل کنید:

 1.  جهت یافتن لینک های شکسته با حساب گوگل خود وارد ابزار Master Google شوید.
 2.  سپس نام وب سایت خود را در فیلد وارد کرده و بر روی Add a property کلیک کنید.
 3.  گوگل از شما سوال می پرسد کدام روش جستجو را مد نظر قرار دارید. هر کدام که راحت بودید را انتخاب کنید و بعد فرایند تأیید (verification) کامل می‌شود.
 4.  هنگامی‌که تأیید تکمیل شد، تنها نقشه وبسایت خود را ارسال کنید و به Crawl سپس Sitemaps رفته و بر روی دکمه ADD/TEST SITEMAP برای اضافه کردن نقشه سایت خود کلیک کنید.

۵٫ هنگامی‌که لینک های شکسته را شناسایی کردید و آن را با استفاده از پلاگین وردپرسی link checker برطرف کرده که برای این منظور می‌توانید لینک را انتخاب کرده و بر روی mark as fixed کلیک کرده تا ارور از کنسول وبمستر گوگل تولز از بین برود. افزونه link checker مخصوص سیستم‌های وردپرس می‌باشد.

ابزار Search Console 

اگر سایت شما دارای لینک شکسته باشد میتوانید آنها را در ابزار سرچ کنسول
ببینید و سپس برای اصلاح آن ها اقدام کنید. توصیه ما به شما این است که صفحات دارای این لینک را از طریق remove url موجود در سرچ کنسول پاک نکنید چراکه این کار تاثیر منفی بر روی سئو وب سایت شما خواهد داشت. از این ابزار تنها برای شناسایی صفحات ۴۰۴ سایت خود استفاده کنید.

سایت Brokenlinkcheck - برسی لینک های شکسته

سایت Brokenlinkcheck

به سایت www.brokenlinkcheck.com مراجعه کنید و آدرس سایت خود را وارد کنید. پس از وارد کردن کد امنیتی نمایش داده شده بر روی دکمه ی find کلیک کنید. در قدم بعدی، این سایت با جستوجو در سایت، لینک های شکسته وبسایت شما را به صورت یک لیست در اختیارتان میگذارد.

برسی لینک های شکسته

اصلاح لینک شکسته

بعد از شناسایی لینک های شکسته سایت خود به وسیله ابزارهای مختلف؛ نوبت به مهم ترین بخش، یعنی اصلاح آن ها میرسد. برای اینکار دو راه روی شماست:

 • حذف 
 • جایگزینی 
 • ریدایرکت 

حذف لینک شکسته

اگر صفحه ای نداشتید که بتوانید به عنوان جایگزین صفحه شکسته استفاده کنید، میتوانید اقدام به پاک کردن لینک های شکسته سایت بکنید. البته این کار باید گزینه آخر شما باشد .

جایگزینی لینک شکسته

اگر جایگزینی برای لینک شکسته خود دارید، بهتر است آن ها را با لینک دیگری عوض کنید. جایگزین کردن لینک های جدید با شکسته به صورت دستی ممکن است ساعت ها یا هفته ها طول بکشد که این مدت زمان بستگی به تعداد لینک های شکسته سایت شما دارد.

ریدایرکت لینک شکسته

بهترین راه حل برای رفع مشکل لینک های شکسته ریدایرکت کردن آنها به  آدرس جدید آنهاست. شما باید لینک های شکسته خود را به صورت ۳۰۱ ریدایرکت کنید، برای اینکار از افزونه Redirection استفاده می‌کنیم.

بعد از نصب و فعالسازی افزونه، از بخش ابزارها به Redirection مراجعه کنید.

پلاگین Redirection

 

حالا فقط لازم است در بخش “افزودن تغییر مسیر تازه” در فیلد اول آدرس لینک شکسته خود را وارد کنید و در فیلد دوم “URL هدف” آدرس صفحه‌ای که قصد دارید این صفحه به آن ریدایرکت شود را وارد کنید و روی دکمه “Add Redirect” کلیک کنید.

توجه داشته باشید که اگر سایت شما از کش استفاده می‌کند، حتماً کش وردپرس خود را خالی کنید تا تغییرات روی سایت شما اعمال شود. داشته باشید که شناسایی و مدیریت صفحات ریدایرکت شده جزء خدمات پشتیبانی وردپرس سایت وب‌جامه می‌باشد.

 

پاسخ بدهید